Blog

Szűrők
teafilter bögrében

A teafilter világhódító útja

Mindig nehéz elképzelni, milyen lehetett az élet olyan egyszerű, de nagyszerű találmányok nélkül, amelyek évtizedek óta a rendelkezésünkre állnak és megkönnyítik mindennapi életünket. E heti cikkünkben egy olyan hiánypótló találmány eredetét vizsgáljuk meg, mint a teafilter!

Teatények
A tea kedvező élettani hatásai évszázadok óta ismertek, nem véletlen, hogy a víz után a tea a második legnagyobb mennyiségben fogyasztott ital a világon. A legtöbbet teázó nemzet a török, évente minden török mintegy 3,2 kg teafűből készít magának italt. Érdekesség, hogy az angolok csupán harmadikok ezen a listán – Írország mögött –, Angliában fejenként 1,9 kg teafüvet használ fel mindenki. Mi, magyarok jócskán le vagyunk maradva tőlük, nálunk évente 278 gramm teafű az átlagos adag fejenként, de még ez is majdnem négyszer annyi, mint a lista végén kullogó románok teafogyasztása, akik mindössze 70 grammot szánnak teakészítésre évente.

Az angolok és a tea
A teázásról hagyományosan az angolok jutnak eszünkbe, pedig ők csak a 17. században szoktak rá erre a Távol-Keleten már évezredek óta ismert és fogyasztott italra. A ma ismert angol szokás, miszerint tejet adnak a teához, pedig még fiatalabb, a fekete tea ugyanis csak a 18. század végén körözte le népszerűségben az addig vezető zöld teát. A legnagyobb változás azonban a 20. században következett be a teafogyasztásban a teafilter megjelenésével.

Már megint az amerikaiak
Mint sok más kényelmünket szolgáló találmány, a teafilter is Amerikából származik. Igény kezdettől fogva létezett egy efféle újításra, hiszen a teafüvet egy bizonyos idő után célszerű eltávolítani az italból, erre azonban korábban tealabdát vagy teaszűrőt használtak. Az áttörést egy véletlen hozta el a 20. század elején, amikor egy Thomas Sullivan nevű New York-i teakereskedő mintákat küldött vásárlóinak apró selyemtasakokban. Sokan azt gondolták, hogy ezeket ugyanúgy kell használni, mint a fémből készült tealabdákat, és leforrázták a kis tasakokat a teavízzel. A visszajelzések után Sullivan már kimondottan erre a célra szánt fátyolszövetből készítette a filtereket, amelyeket később felváltották a papírból készült filterek. Érdekesség, hogy az angoloknak viszonylag sok idő kellett az újítás elfogadásához, még az 1960-as években is csak a piac 3%-át fedték le a filteres teák, mostanra azonban ez az arány 96%-ra emelkedett.

Naponta egy csésze tea legalább olyan fontos, mint a kiadós, egészséges ebéd. Utóbbit bármikor megrendelheti az Interfood étlapjáról, hogy aztán egy finom tea mellett lazítva erőt gyűjtsön a nap hátralévő részéhez!

Ez is érdekelheti

A legizgalmasabb indiai fűszer, a curry

A legizgalmasabb indiai fűszer, a curry

Írtunk már a kaporról, a fahéjról és a kapribogyóról, most pedig porondon India egyik legnagyobb ajándéka, a curry, ami pont annyira jellegzetesen indiai fűszer, mint amennyire meghatározó kis hazánkban az őrölt pirospaprika. Ezen a héten az Interfood egy színpompás világba kalauzolja kedves olvasóit, tartson velünk, ha szeretné megtudni, hogyan lehetséges az, hogy a nálunk használt…