Blog

Szűrők

Ideje, hogy megkövessük! Dicséret a tarhonyának

Manapság, ha valaki érdeklődik afelől, hogy mi történik a magyar gasztroglóbuszon, és nyitott szemmel, szívvel, sőt szájjal jár az éttermek, hobbiséfek, ételkiszállítók háza táján, a jó falatok mellett könnyen botlik kérdésekbe, ellentmondásokba is. Olyan kérdésbe például, hogy miért ismeri ma jobban a quionát, chia magot, tápiókát, mint a tarhonyát? Valóban idejétmúlt, avítt, paraszti étek a tarhonya? Akkor is így van ez, ha éppen olyan összetevőkből készítik hozzáértő, dolgos kezek, mint más, trendi tésztaféléket? Akkor is, ha éppen a ma oly népszerű kézműves technika garantálja ennek az éteknek a létjogosultságát? Lehet még a tarhonyának reneszánsza a magyar konyhában?

Kövessük meg és szeressük meg újra a tarhonyát! No, nem a rossz hírű „sörét”-ről beszélünk, hanem arról a mesterműről, amit rostán gömbölyítenek át a fáradtságot nem ismerő asszonyi kezek, és amelynek olyan egyszerű alapanyagai vannak, mint a liszt, a víz, a tojás és a só, valamint az a titokzatos hozzávaló, amit a szárító Nap melege csempész a tésztába. Hosszú ideig eltartható, a régebbi időkben elsősorban paraszti étel volt, melyet szaftos húsok mellé adhatunk (ahogyan az Interfood is kínálja önnek), máskor idényzöldségekkel vagy pásztortarhonyaként ehetünk, de édes desszertek alapjául is szolgálhat.

A tarhonyának múltja, történelme, krónikája, legendája van! A törökök közvetítésével ismerkedtünk meg vele, hogy a XVII-XVIII. századra, elsősorban az Alföldön, de az egész országban is népétellé váljon. Nem meglepő, hogy a híres kutató-földrajztudós Vámbéry Ármin is ezt viszi magával élelmiszer-tartalékként, amikor 1862-ben Buhara felé veszi útját (úgy tűnik, ekkorra a tarhonya már népszerűbb, mint a hamuban sült pogácsa…). Az 1879-es nagy szegedi árvíz után a kis tésztamorzsák népszerűsége az egekbe szökik, olyannyira, hogy 1933-ban meg is rendezik az első Tarhonya-Nagygyűlést a Szegedi Hét keretében, és elhatározzák, hogy ezt az ételt a honvédség, iskolák, közintézmények konyháiban is népszerűvé teszik.

Ha műveltségét szeretné csillogtatni a rekkenő júniusi melegben, nyugodtan mondja fennhangon, hogy „tarhonyaszárító idő van”; a romantikus júniusi éjszakában pedig nevezze a Holdat „tarhonyaszárító csillagnak” – elődeink is így tettek már…!

Jó étel ez. Gyorsan elkészül, bármilyen alkalomra méltón kiegészíthető, hiszen egy jó pörkölt, sok-sok húskockával laktató eledele lehet a hétköznapoknak, vadból készült hússal izgalmas, mégis hagyományos köretként léphet fel, krumplival, öregtarhonyaként böjtös ebédül szolgálhat, vállalkozó kedvűek pedig süteményt is süthetnek belőle. Móra Ferenc, Tömörkény István rajongtak érte. A jó háziasszony, a jó szakács tudja, hogy a tarhonya többféle mérete több felhasználási módot, eltérő főzési időt jelent. Elkészítésének legalább annyi trükkje van, mint az olaszok rizottójának… Egyszerű, de időtálló, sokoldalúan felhasználható tésztaféle. Ideje újra felfedeznünk, mert a régiek tudták, a tarhonya megérdemli a figyelmet!

Ez is érdekelheti

náthás nő betakarózva

Öt tipp a meghűlés kezelésére

A telet megúszni megfázás, nátha, meghűlés nélkül szinte lehetetlen. A legjobb természetesen az, ha mindent megteszünk, hogy ne következzen be, például rétegesen öltözködünk, sapkát, sálat és kesztyűt viselünk, rendszeresen mosunk kezet, főleg miután olyan helyen tartózkodtunk, ahol sok ember megfordul, és lakásunkban stabil hőmérsékletet tartunk. De vajon mit tehetünk, ha mégis megfáztunk? Tartson ezen a…