Blog

Szűrők
oregano

Az oregánó

A magyar konyhának vannak bizonyos alapfűszerei, mint a bors, a kömény és az őrölt pirospaprika. Ezeket napi szinten használja minden háziasszony. Aztán vannak olyan fűszerek, melyek nem kerülnek elő minden nap, de azért gyakran alkalmazzuk őket, mint a fahéj, a szerecsendió, a bazsalikom. A polcok hátsó részén pedig ott lapulnak a különlegesebb ízvilágú és aromájú fűszerek is, ezeket többnyire csak egy-két ételbe szórjuk, mert nem tudjuk, mi mindenhez illenek még. Tipikusan ilyen az oregánó, amit sokan csak a pizzaszószba tesznek, aztán újra visszakerül a méltatlan hátsó polcra. Az Interfood ezen a héten az oregánót veszi górcső alá, tartson velünk, tudjon meg többet erről az izgalmas fűszerről.

Szurokfű, vadmajoránna, oregánó
Ha növénytani kézikönyvben szeretnénk megtalálni a növény leírását, meglepetten fogjuk látni, hogy a szurokfű elnevezés alatt találjuk. Közeli rokona a majoránnának, ezért sokan vadmajoránnának is hívják. Az oregánó elnevezés a latin nevéből ered (Origanum).

A növény
Dél-Európában őshonos növény, melyet erőszeretettel használ a mediterrán konyha. Erőteljes íze emlékeztet a kakukkfűre és a majoránnára, de azoknál sokkal intenzívebb, mentolosabb aromával rendelkezik. Kedveli a meszes talajt, hazánkban számos helyen megtalálható vadon, főleg hegyoldalakban. Évelő növény, érdemes az otthoni fűszernövény kertbe beszerezni egyet.

Fűszerként alkalmazva
A görög, a török, az arab és a dél-amerikai konyhából indult térhódítása, mára már az olaszok is alapfűszerükként használják. A paradicsommártás elengedhetetlen kiegészítője, de sült és grillezett húsok, illetve zöldségek is készülhetnek vele. Frissen szedett levele nagyon finom a zöldsalátákba szórva, de a virágzó hajtásait is meg lehet vásárolni, többnyire morzsolva. Nagyon jól illik még pástétomokhoz, levesekhez, burgonyás, halas és babos ételekhez.

Gyógyhatása
Már az ókori Egyiptomban is ismerték és használták gyógynövényként, sérüléseket gyógyítottak vele, és köhögéscsillapítóként alkalmazták. Az olaját kész ételekbe cseppentették, ezzel előzték meg azok idő előtti megromlását. Mára bizonyított antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása, gátolja a baktériumok szaporodását. Alkalmazható teakánt fogyasztva, de préselt olaja is kiváló gyógykészítmény. Teája étvágyfokozó, nyugtató hatású, köhögéscsillapító és baktériumölő.

Az Interfood kedveli, és gyakran alkalmazza ételei fűszerezésére. Tárkonyos pulykaragu leves; Oregánós roston csirkemell pirított édesburgonya hasábokkal; Csirkemell füstöltsonkával, füstölt sajttal átsütve – csak hogy néhányat említsünk közülük. Ha Ön is szívesen megkóstolná valamelyiket, rendelje tőlünk házhoz a legfinomabb fogásainkat!

Ez is érdekelheti

Patika a konyhában

Annak, aki a mérsékelt égövön él, télen két lehetősége van: 1. tömi magába a bogyókat, retteg a fertőzéstől, megfázástól, és, lehetőleg, téli álmot alszik, hogy elkerülje a hideg évszak minden gyengesége, kedvetlensége és betegsége; 2. vagy megérti, hogy a természet ebben az időszakban is képes őt felvértezni az említett nehézségek ellen, és kitanulja, miben mi…